Wspólnoty parafialne

Liturgiczna Służba Ołtarza

W skład LSO wchodzą: lektorzy, ministranci i kandydaci, łącznie ok. 30 osób. Spotkania formacyjne odbywają się co drugi wtorek po Mszy Świętej wieczornej. Co dwa tygodnie we wtorki odbywają się spotkania rekreacyjne (głównie gra w piłkę halową).

Chór Kameralny

Chór Kameralny z Nowego powstał w listopadzie 2008 roku i liczy 25 osób. Obecnie prowadzi go Pan Piotr Motyliński. Chór występuje podczas różnych uroczystości kościelnych i świeckich w wielu zakątkach diecezji pelplińskiej i toruńskiej; w Bazylice Katedralnej w Pelplinie i w Chojnicach, a także podczas konsekracji kościoła w Świeciu nad Osą, klasztorze w Łasinie, itp.

Organizuje liczne koncerty w Nowem z udziałem różnych chórów i solistów m.in.: z Krzysztofem Gornowiczem z Bielefeld (Niemcy), ks. Wojciechem Wierzbickim ? tenor. Wraz z chórem Adalbertus oraz solistami i kwartetem smyczkowym z Warszawy wystawili w Nowem, Starogardzie i w Pelplinie StabatMater – Giovaniego Battisty Pergolesiego.

Chór Kameralny jest organizatorem od 2011 r. Wielkopostnego Festiwalu Chóralnego w Nowem a od 2013r Międzynarodowych Warsztatów Muzyki Liturgicznej pod kier. Pawła Bębenka z Krakowa z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej Państwowej Szkoły Muzycznej w Toruniu, którym od początku patronuje Radio Głos.

W 2013r. wydał swoją pierwsza płytę CD.

Chór Kameralny z Nowego ma w swoje osiągnięciach:

Chór bierze udział w licznych konkursach i festiwalach m.in. w Czersku, Chojnicach, Grudziądzu, Świeciu .

Zapraszamy do odwiedzania: https://www.facebook.com/chorkameralnynowe/

Parafialny Zespół Caritas

Parafialny Zespół Caritas w Nowem powstał z inicjatywy ks. prał. Józefa Talkowskiego, za czasów Jego proboszczowania. W niedzielę, 26 kwietnia 1998 r., o godz. 18.00 w Domu Parafialnym przy ul. Krótkiej 7a odbyło się pierwsze zebranie osób chętnych i gotowych do rozpoczęcia działalności charytatywnej. Przewodniczącym Parafialnego Zespołu Caritas został Ks. Proboszcz z Nowego, a opiekunem dekanalnym – Ks. Proboszcz z Kamionki.

W skład pierwszej Rady Zespołu weszli:

W 2001 r. prezesem Caritas został p. Andrzej Dzikowski, który tę funkcję sprawował do końca 2015 r. Obecnie prezesem, tj. przełożonym Rady jest p. Maria Koniszuk. W skład Rady weszły ponadto Brygida Tomaszewska, Ewa Pater i Małgorzata Wołoszyn.

Pierwszą siedzibą Parafialnego Zespołu Caritas w Nowem była stara zakrystia fary (od strony północnej), którą Ks. Proboszcz poświęcił i przekazał w sobotę, 16 maja 1998 r., po majowym nabożeństwie. 25 czerwca 2002 r. Caritas przejął basztę farną, która została poświęcona w dniu 3 lipca 2002 r. i odtąd służy jako siedziba naszego Parafialnego Zespołu Caritas.

Celem naszej działalności jest niesienie pomocy potrzebującym osobom i rodzino, głównie zamieszkałym na terenie naszej parafii.

Formy prowadzonej działalności:

W trudnej sytuacji, ubóstwie, bólu żyje wiele osób – i Ty możesz pomóc.
Spróbuj zrobić to tak, jak chciałbyś, by ktoś pomógł Tobie!

Wspólnota Żywego Różańca

Wspólnota Róż Różańcowych w naszej parafii została założona 16 lutego 1975 roku. Założyli Ją ks. Jerzy Lewandowski i Pani Bernadeta Guzmann. Do 2002 roku zostało założonych 10 Róż. Obecnie jest ich 9, w tym jedna męska.Przez 25 lat naszym opiekunem był ks. prał. Józef Talkowski. Obecnie naszym opiekunem jest ks. Proboszcz Grzegorz Kaiser, z którym mamy comiesięczne spotkania. W każdą środę odmawiamy przed nowenną do MBNP poprzedzającą wieczorna Mszę Świętą Różaniec. W pierwszą środę miesiąca odprawiana jest Msza Święta ofiarowana przez kolejna Różę. Bierzemy udział w adoracji Najświętszego Sakramentu i odwiedzamy osoby chore przed Świętami Bożego Narodzenia i Wielkiejnocy. Wspieramy modlitwą i ofiarami Sekretariaty Misyjne w Warszawie, Poznaniu, Częstochowie oraz Oratorium św. Filipa Neri w Świętej Górze. Pielgrzymujemy do różnych sanktuariów Maryjnych, a od 2004 roku zelatorką jest Pni Teresa Wasielewska.

Wspólnota młodzieżowa

Informacje zostaną uzupełnione w najbliższym czasie. Za utrudnienia przepraszamy.